Tercümanlık, kültürlerin dil yoluyla birbirlerine aktarılmasını sağladığı için yetenek, dikkat ve yüksek düzeyde bilgi isteyen bir meslektir. Tercümede yapılacak hataların bazen çok ağır sonuçları olabilir. Bu nedenle tercümanların çeviri yaptıkları dillerin kültürel değerlerini de bilmesi gerekmektedir. Ülkelerin birbirleriyle ilişkilerinin arttığı, turizmden sanata, ticaretten sağlığa her konuda işbirliği ve ortaklıkların kurulduğu bir dünyada tercümanların ve tercüme bürolarının önemi artmıştır.

Başlangıç zamanları ilk diplomatik ilişkilere dayandırılan sözlü tercüme, bugün dünyanın en saygın ve önemli mesleklerinden biri haline gelmiştir. Alle Tercüme Bürosu profesyonel kadrosuyla +40 fazla dilde sözlü ve yazılı tercüme hizmeti sunmaktadır.

Sözlü tercüme bilinen en genel tanımı ile kaynak dilin, hedef dile, kültüre sözlü olarak aktarılmasıdır. Sözlü çeviri işlemi gerçekleştirilmesi zahmetli ve hataların en aza hatta yok sayılacak bir şekilde olması gerektiği bilgi, deneyim ve beceri gerektiren eylemdir.

Sözlü çeviri, kendi içinde birden fazla alt kategoriye ayrılır. Sözlü çeviri, yüzyüze ya da online olarak yapılabilmektedir. Sözlü ya da yazılı çeviride çevirinin uzunluğuna göre birden fazla tercüman çalışabilir. Online tercüme yapılması gereken durumlarda ise tercümanın gerekli olan eşyaları yanında bulundurması gerekmektedir. Günümüzde çalışmaların devamı ve işlerin sürekliliği için profesyonel tercümanlık hizmetleri sunulmaktadır. Sözlü tercüme hizmetimiz de profesyonel ve kurumsal işlerden birisi olarak kabul görmektedir. Alle Tercüme Bürosu, profesyonel ve uzman tercüman kadrosu ile +40 dilde sözlü ve yazılı tercüme hizmeti vermektedir. 

Sözlü Çeviri Türleri

Sözlü çeviri; simultane çeviri, ardıl tercüme, nikah dairesi çevirisi, tapu dairesi çevirisi, noter tercümanlığı, toplantı tercümanlığı, ve turistik çeviri gibi alt kategorilere ayrılmaktadır. 

  • Ardıl Çeviri: Tercümanların ve katılımcıların aynı masada (ortamda) bulunması ile gerçekleşen çeviri türüdür. Ardıl tercüme yapılırken genellikle tercümanlar yanlarına kağıt ve kalem alır. Kağıda genellikte tarih, isim, yer gibi önemli notları alır. Konuşmacılar sırayla konuşurlar ve tercüman her konuşmadan sonra konuşmayı diğer tarafa eksiksiz ve net bir şekilde aktarır. Tercümanlar, konuşmacıların kuruduğu cümleleri eş zamanlı olarak hedef dile çevirir. Ardıl tercümede, Simultane çeviriden farklı olarak ek bir donanım kullanılmaz.
  • Simultane Çeviri: Eş zamanlı çeviri olarak da bilinen simultane çeviride tercümanlar, özel eğitim alarak yetiştirilmektedir. Tercüme sırasında, birinci konuşmacı konuşmasını yaparken çevirmen aynı anda konuşmayı 2. konuşmacıya aktarır. Bu çeviri genellikle bir kabin içerisinde kulaklık ve mikrofon yardımı ile yapılmaktadır.
  • Nikah Dairesi Çevirisi: Alle Tercüme Bürosu bütün bu süreç ve aşamalarda sizin tercümanınız olarak yanınızda bulunur. Tercümanımız sizlerin idari süreçlerde herhangi bir zorluk ve stres yaşamadan unutulmaz bir nikah töreni geçirmenize yardımcı olacaktır. Evlilik süreçlerinde, tercüman refakat hizmeti, pasaport çevirisi, evlenme beyannamesinin noterde düzenlenmesinde yeminli sözlü çeviri hizmeti ve belediyede resmi nikah kıyılırken yeminli sözlü çeviri hizmeti sağlamaktayız.
  • Noterlikte Sözlü Çeviri: Türkçe okuma ve yazması olmayan yabancı kurum ve kuruluşlar tarafından noterde gerçekleştirilecek olan işlemler için sözlü tercüme hizmeti verilmektedir. Noterde düzenlenmesi gereken vekaletnameler, yetki belgeleri, imza sirküleri ve resmi belgelerin doğru aktarılması için yeminli tercüman tarafından sözlü tercüme yapılmalıdır. Alle Tercüme Bürosu anlaşmalı olduğu noterliklerde profesyonel ve uzman tercümanları ile sözlü tercüme işlemi yapmaktadır.
  • Toplantı ve Görüşmeler için Sözlü Çeviri: Kurum ve firmalar tarafından gerçekleşen toplantı ve görüşmelerde yer alan kişiler arasında iletişimi sağlamak amacıyla yeminli tercümanlarımız tarafından sözlü tercüme hizmeti sağlanmaktadır. Günümüzde online video konferans uygulamaları sayesinde toplantılara katılmak için uzun mesafeler ya da büyük paralar harcamaya gerek kalmadan toplantıyı koordine edebilirsiniz.